|
legi header logo
Legislative Assembly of New Brunswick
MLA Bios - 59th Legislature
Home | Français
Benoît Bourque
Benoît Bourque
MLA, Kent South

Benoît Bourque was first elected to the Legislative Assembly in the September 2014 provincial election, and he was reelected in September 2018 as member for Kent South.

He was Minister of Health from September 2017 to November 2018. From May to November 2018, he was also Minister responsible for Service New Brunswick, and, for a short period (in October and November 2018), he was Acting Minister of Aquaculture and Fisheries.

In 2017, he chaired the Select Committee on Cannabis. He is also serving or has served on the following standing committees: Standing Committee on Estimates and Fiscal Policy; Standing Committee on Public Accounts; Standing Committee on Crown Corporations; Standing Committee on Law Amendments; Standing Committee on Social Policy; Standing Committee on Private Bills.

Mr. Bourque has a bachelor’s degree in secondary education from the Université de Moncton and a master’s degree in international relations from the Université Laval. He has considerable teaching experience, which he gained as a school teacher, facilitator for various workshops and training sessions, and lecturer at the Université de Moncton.

He worked for about 15 years in international relations and cooperation in the public, parapublic, and private sectors. He was, among other things, director of the international relations office at the Université de Moncton, from 2003 to 2012, and director of Concordia International at Concordia University, in Montreal, in 2012. In addition to having visited and worked in about 30 countries, he worked for an extended period in Indonesia, Tunisia, and Romania.

Mr. Bourque lives in Bouctouche, where he has a strong record of community service.
Last updated : 4/12/2019
Website Link(s)
arrow iconLegislative Assembly of New Brunswick
arrow iconConstituency Office