|
Legislative Assembly of New Brunswick
MLA Bios - 56th Legislature
Home | Français
L. Joan MacAlpine-Stiles
MLA, Moncton West

Leslie Joan MacAlpine-Stiles was born in Rexton. She was educated in Moncton schools, and attended Atlantic Baptist University.

She was first elected to the Legislative Assembly of New Brunswick as the Progressive Conservative MLA for Moncton South on June 7, 1999. She was sworn in as minister of municipalities on June 21, 1999. She became minister of Business New Brunswick on March 23, 2000, and then went on to become minister of family and community services.

She was re-elected June 9, 2003, and sworn in as minister of tourism and parks on June 27, 2003. From Oct. 31, 2005, until Feb. 14, 2006, she also served as minister of family and community services and minister responsible for the Advisory Council on Seniors. On Feb. 14, 2006, she was reappointed minister of tourism and parks and appointed minister responsible for the Status of Women.

She was re-elected in the Sept. 18, 2006, provincial election to represent the new electoral district of Moncton West. On April 17, 2007, she joined the Liberal caucus. She is a member of the following legislative standing committees: estimates, law amendments, private bills and public accounts. She chairs the select committee on life-long learning.

MacAlpine-Stiles has a long history of community involvement. She was a member of the Moncton Hospital board, Multiple Sclerosis Society, Canadian Cancer Society, Canadian Red Cross Society and the Alzheimer Society. She was president of Uplands/Rockaway Home and School Association and vice-president of Bessborough Home and School Association. She volunteered with the Greater Moncton International Womenís Day Committee, Moncton Community Policing board, museum board, Heritage Preservation Review Board and Moncton Lionís Senior Citizen Board. She taught Sunday School at St. Johnís United Church for 22 years.

From 1992 until 1999, she served on Moncton council. She was Monctonís first female deputy mayor in 1997 and in 1998.

MacAlpine-Stiles has three daughters and three step-children. She married Petitcodiac MLA Wally Stiles on Sept. 17, 2005.

Last updated : 5/13/2010